Av Tüfeği Tamiri Hakkında
Av tüfeği işleme

"Av tüfeği tamiri fazlasıyla bilgi birikim ve tecrübeyi gerektirir .Ateşli silah olması sebebiyle yapılacak ufak hatalar affedilmez sonuçlar doğuracaktır .

Firmamız bilinçli tecrübeli ustalarıyla hataya yer vermeden titiz çalışmayla gereken bakım ve tamiratları mantıklı müşteri isteği doğrultusunda orjinaline uygun yapmaktadır "

- Mustafa Gödüş

Gravür İşleme

BASINDA BİZ

Av tüfeğinde el emeği, göz nuru Av tüfeği üretiminde el kundağı ve dipçiğin metal ve ahşap aksamlarına ilmek ilmek işleme yapan gravür ustaları, gelişen teknoloji nedeniyle sanatlarının kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına girdiğinden yakınıyor.

BEYŞEHİR-Türkiye’de tüfek sektörünün kalbinin attığı yerlerden birisi olan Beyşehir ilçesine bağlı Üzümlü beldesinde üretilen av tüfeklerinin dipçik ve el kundağı gibi ahşap ve metal aksamlarına işleme yapan gravür işleme ustaları, yaşanan ekonomik sıkıntılar ile makineleşme gibi birçok etkenin devreye girmesi ile el becerisi isteyen mesleklerinin kaybolmaya yüz tuttuğundan yakınıyor.

Türkiye’de artık sayıları parmakla gösterilebilecek şekilde azalan gravür işleme ustaları, günlerce el emeği göz nuru döktükleri çalışmalar sonunda tüfekte göz kamaştıran, silaha adeta sanat eseri kimliği kazandıran süslemeler ortaya çıkarmalarına rağmen el becerisi isteyen mesleklerinde artık eskisi gibi kazancın olmadığından dert yanıyor.

Üzümlü beldesinde özel siparişlerin yanı sıra, av tüfeği firmalarının ürettiği tüfeklere süslemeler yapan gravür ustası Mustafa Gödüş, günümüzde oldukça incelik gerektiren ve zor bir uğraş olan gravür sanatını icra eden usta sayısının parmakla gösterilebilecek ölçüde azaldığını söyledi. Bu işi küçük yaşlarda çıraklıktan başlayarak öğrendiğini, günümüzün zor ekonomik şartlarına ve bu sektörde hızla gelişen makineleşmeye rağmen ayakta tutabilmek için mücadele verdiğini anlatan Gödüş, “Buna rağmen zorlanıyoruz. Özellikle günümüz gençleri bu meslekte gelecek görmediğinden günlük kazanç düşünüyor. Bu da yeni gravür işleme ustaları yetişmesinin önünde en büyük engeli oluşturuyor. Türkiye’de bu işi yapan ustalar, yeterli kazanç olmaması nedeniyle artık başka işlere yönelmenin arayışları içerisine girdi.”dedi.

EL İŞLEMECİLİĞİ İLE AV TÜFEĞİ SANAT ESERİNE DÖNÜŞÜYOR

18 yıllık gravür ustası 35 yaşındaki Mustafa Gödüş, av tüfeğine sanat eseri niteliği kazandıran süsleme sanatında, özellikle iç piyasada av tüfeği satın almak isteyenlerin el işlemeciliğine büyük önem verdiğini, ilgi gösterdiğini belirterek, “Av tüfeğinin kabza kısmına isteğe göre kabartma, işleme, sedef dökme, tüfek sahibinin veya av partisinden alınmış bir fotoğraf vb. gibi sedef altı istenilen resimler yapabiliyoruz. Her model tüfeğin metal ve ahşap kısmına isteğe göre geyik ve kuş türleri gibi çeşitli hayvan figürleri, Osmanlı Tuğrası, siyasi parti amblemi, tam veya yarı kamuflaj kaplama gerçekleştirebiliyoruz.”dedi. Gödüş, şu bilgileri verdi:

“Av tüfeğinde bu sanatın ortaya çıkarılabilmesi için el emeği göz nuru dökülen işlemeler yapıyoruz. Son yıllarda siyasi parti amblemlerinin tüfek üzerine işlenmesi moda oldu. Bu arada, Mehmetçiğimizin Kuzey Irak harekatı başlatmasının ardından ise tüfeğin Türk Bayrağı ve kamuflaj kaplamasına olan talepler arttı. Günümüzde av tüfeğinde bu tür ögeler ön plana çıkmaya, büyük ilgi görmeye başladı. Şu anda yaptığımız bu özel siparişlerle ayakta kalmaya çalışıyoruz.”

DIŞ PİYASAYA SÜSLEME SANATINI YETERİNCE TANITAMIYORUZ...

Tüfek sektörünün kalbinin attığı Beyşehir yöresinden Avrupa’ya ihraç edilen av tüfeği modellerinde bu tür süsleme sanatlarının olmadığını da belirten Gödüş, “Av tüfeği firmalarının yurtdışına gönderdiği modeller arasında özel işçilikler hariç genelde gravür işlemesi olan silahlar bulunmuyor. Yabancı tüfek tutkunları gravür işlemeciliğini bilmiyor, daha doğrusu bu konuda dış pazara yeterli tanıtım ve reklamı yapamamışız. Bunun nedeni ise gravür işlemesinin av tüfeğine getirdiği maliyet. Bu maliyetlerle ihracatta rekabet şansınız olmuyor. Bu nedenle, ağırlık olarak iç piyasaya gravür işlemesi yapıyoruz. Talep yurtiçinden geldiği için ekonomik anlamda sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü, av tüfeğinin lüks tüketim ürünü kapsamına girmesi sebebiyle yüksek oranda ÖTV’ye tabi olması, diğer vergilerle birlikte fiyatını üst seviyelere taşıyor. Av tüfeğini satın alan bir meraklının ödediği paranın yüzde 45’i vergiye gidiyor. Dolayısıyla iç piyasada av tüfeği satışlarında ister istemez azalma yaşanıyor. Av tüfeği firmaları iç piyasaya fazla tüfek satamayınca, zincirleme olarak gravür işleme ustaları olarak bu durum bizi ekonomik anlamda sıkıntıya düşürüyor. Uzun vadeli satışlar ise dayanma kabiliyetimizi ister istemez kırıyor. Bu nedenle gravür işlemeli av tüfeklerinin dış pazarda da aranmaya başlaması, bu konuda yeni açılımlar yapılması, kaybolmaya yüz tutan bizim mesleğimizi yeniden gözde bir konuma getirebilir. Her şeye rağmen el sanatına değer vererek bizlerin bugünlerde ayakta kalmasına büyük destek veren av tüfeği meraklısı Türk insanımıza minnet ve şükran duyuyoruz.”dedi

Av Tüfeği Gravür
AvTüfeği Tamir resim
Avcı Tüfegi
Avcı
Gravür İşleme